Spacer nad Popradzki Staw

Długość 3,9 km, podejścia 171 m, czas 1:18 h

Wycieczka pozwalająca na odkrywanie uroku dwóch najbardziej znanych jezior górskich w Tatrach SłowackichSzczyrbskiego Jeziora oraz Popradzkiego Stawu, nad którym odpocząć można w Schronisku nad Popradzkim Stawem. Popradzki Staw leży w miejscu gdzie Dolina Złomisk uchodzi do Doliny Młynickiej co sprawia, że w lustrze jego wód odbijają się wysokie skaliste granie.

Jezioro powstało na dnie misy erozyjnej utworzonej przez łączące się dwa jęzory lodowcowe. obu dolin Natomiast leżące poniżej ujścia Doliny Młynickiej Szczyrbskie Jezioro powstało po wytopieniu potężnej kry lodowej podczas cofania się lodowców z Tatr.

Eksportuj jako KML dla Google Earth/Google MapsOtwórz niezależną mapę w trybie pełnoekranowymUtwórz kod obrazkowy QR dla niezależnej mapy w trybie pełnoekranowymEksportuj jako GeoJSONEksportuj jako GeoRSSEksportuj jako ARML dla przeglądarki rozszerzonej rzeczywistości Wikitude
Popradzki Staw

ładowanie mapy - proszę czekać...

Popradzki Staw – Hotel: 49.154190, 20.077503
Popradzki Staw: 49.151734, 20.076618
Dolina Młynicka: 49.123061, 20.064124
Drygant: 49.137734, 20.066998
marker icon
Jak dojechać Otwórz niezależną mapę w trybie pełnoekranowym Eksportuj jako KML dla Google Earth/Google Maps
Dolina Młynicka
Štrbské pleso (1)

Początek szlaku żółtego prowadzącego jednokierunkowo! od magistrali tatrzańskiej (kolor czerwony) z okolic Szczyrbskiego Jeziora w Dolinę Młynicką na przełęcz Bystry Przechód i wracającego Doliną Furkotną do Magistrali Tatrzańskiej pomiędzy Jamskim Stawem a Szczyrbskim Jeziorem. Otwiera się tutaj perspektywa Doliny Młynickiej pomiędzy lesistym wałem morenowym Dryganta i grzbietem opadającym ze Skrajnego Soliska.
what3wordsmap_symbol_red_21x21  
marker icon
Jak dojechać Otwórz niezależną mapę w trybie pełnoekranowym Eksportuj jako KML dla Google Earth/Google Maps
Drygant
Trigan

Skrzyżowanie szlaków: czerwonego, prowadzącego ze Szczyrbskiego Jeziora nad Popradzkie Jezioro (Magistrala Tatrzańska) grzbietem ponad Doliną Mięguszowiecką oraz zaczynającego się tu szlaku zielonego, biegnącego również nad Popradzkie Jezioro – ale dnem doliny.nDrygant to wysoki i długi wał morenowy, usypany kiedyś przez lodowce dolin: Młynickiej i Mięguszowskiej. Pokryty lasem, posiada kulminację o wysokości 1481 m n.p.m. nieco na południe od skrzyżowania.
what3wordsmap_symbol_red_21x21  
marker icon
Jak dojechać Otwórz niezależną mapę w trybie pełnoekranowym Eksportuj jako KML dla Google Earth/Google Maps
Popradzki Staw
Popradské pleso (1)

Skrzyżowanie szlaków: niebieskiego, prowadzącego od wylotu Doliny Mięguszowieckiej nad Popradzki Staw, oraz łącznikowego zielonego, prowadzącego ze skrzyżowania pod Drygantem. Otoczony lasem Popradzki Staw leży w pięknej scenerii Doliny Mięguszowieckiej u ujścia Doliny Złomistej stromo wznoszącej się ku wschodowi i wysokich skalnych ścian Osterwy, podciętych lodowcem. Wokół jeziora prowadzi ścieżka spacerowa częściowo nieoznakowana.
what3wordsmap_symbol_red_21x21  
marker icon
Jak dojechać Otwórz niezależną mapę w trybie pełnoekranowym Eksportuj jako KML dla Google Earth/Google Maps
Popradzki Staw – Hotel
Popradské pleso

Skrzyżowanie szlaków: niebieskiego, prowadzącego od wylotu Doliny Mięguszowieckiej nad Popradzki Staw, czerwonego (Magistrali Tatrzańskiej) prowadzącego ze Szczyrbskiego Jeziora, przez Przełęcz pod Osterwą do Batyżowieckiej Doliny i dalej na wschód, oraz żółtego, prowadzącego z symbolicznego cmentarza ofiar Tatr pod Osterwą nad Popradzki Staw. Skrzyżowanie leży w sąsiedztwie Schroniska nad Popradzkim Stawem, położonym na wysokości 1150 m n.p.m.. Już w 1879 roku powstało tu pierwsze schronisko zbudowane przez Węgierskie Towarzystwo Karpackie. Wielokrotnie niszczone przez pożary i odbudowywane schronisko zastąpił ostatecznie z początkiem lat sześćdziesiątych XX wieku obecny hotel górski, posiadający dzisiaj 155 miejsc noclegowych. Obok znajduje się nowy ale noszący historyczne imię schroniska Beli Majlatha, budynek z restauracją i kilkoma miejscami noclegowymi.
what3wordsmap_symbol_red_21x21  

„Po minięciu jego kulminacji – 1491 m n.p.m. od szlaku czerwonego odchodzi na dno Doliny Młynickiej szlak zielony – dostępny również zimą.”

Trasa wycieczki zaczyna się na południowym brzegu Szczyrbskiego Jeziora i okrążając je od wschodu kieruje się szlakiem czerwonym na północ. Ścieżka wznosi się trawersując zbocze grzbietu Dryganta – długiego wału moren pozostawionych przez lodowce dolin: Młynickiej i Mięguszowskiej. Po minięciu jego kulminacji – 1491 m n.p.m. od szlaku czerwonego odchodzi na dno Doliny Młynickiej szlak zielony – dostępny również zimą.

Dalej biegnie on wzdłuż Mięguszowieckiego Potoku przez bujny las dolnoreglowy. Przed Popradzkim Stawem ścieżka dociera do drogi bitej z przystanku kolei „Popradske Pleso”, która w kilka minut doprowadza nad brzeg Popradzkiego Stawu

Powrót tą samą trasą albo drogą do przystanku kolei „Popradske Pleso”.

fot: Jerzy Opioła Creative Commons

No Comments Yet

Comments are closed