Spacer Doliną Mąkową

Długość 5,4 km, podejścia 242 m, czas 1:50 h

Niemęczący spacer leśnymi dolinami na południe od Zdziaru, szlakiem zielonym. Jego pierwszy odcinek biegnie drogą prowadzącą z centrum Zdziaru do hotelu Magura, gdzie wychodzi na skraj długiej Mąkowej Polany, której oś wyznacza granicę pomiędzy Magurą Spiską a Tatrami Bielskimi. Dalej droga zanurza się ponownie w las i dociera do skrzyżowania szlaków turystycznych na Ptasiowskiej Rówience.

Eksportuj jako KML dla Google Earth/Google MapsOtwórz niezależną mapę w trybie pełnoekranowymUtwórz kod obrazkowy QR dla niezależnej mapy w trybie pełnoekranowymEksportuj jako GeoJSONEksportuj jako GeoRSSEksportuj jako ARML dla przeglądarki rozszerzonej rzeczywistości Wikitude
Dolina Mąkowa

ładowanie mapy - proszę czekać...

Średnica: 49.273878, 20.228820
Dolina Mąkowa: 49.264456, 20.236159
Zdiar: 49.269566, 20.266416
marker icon
Jak dojechać Otwórz niezależną mapę w trybie pełnoekranowym Eksportuj jako KML dla Google Earth/Google Maps
Dolina Mąkowa
Monkova Dolina

Skrzyżowanie szlaku zielonego, prowadzącego Doliną Mąkową od wschodu z miejscowości Zdiar i dalej pod Ptasiowskimi Turniami do przystanku autobusowego Strednica, oraz szlaku zielonego prowadzącego Doliną do Regli i Doliną Szeroką na Szeroką Przełęcz Bielską i Przełęcz pod Kopą. nDolina Bielskiego Potoku ze względu na swoją nietypową topografię (jej dolna część biegnie wzdłuż granicy Tatr) wywołuje kontrowersje co tego czy jest doliną walną czy nie. Jej główna oś biegnie na północ spod Płaczliwej Skały Strzystarskim Żlebem. Dolina do Regli, którą w stronę grani prowadzi na południe szlak czerwony. Niewielka polana z wiatą dla turystów przy wylocie Doliny Do Regli nosi nazwę Ptasiowskiej Rówienki.
what3wordsmap_symbol_red_21x21  
marker icon
Jak dojechać Otwórz niezależną mapę w trybie pełnoekranowym Eksportuj jako KML dla Google Earth/Google Maps
Średnica
Skrzyżowanie szlaków turystycznych w rejonie Przełęczy Średnica (1023 m n.p.m.) biegnących pomiędzy Tatrami Bielskimi a Magurą Spiską.

Strednica. Z rozdroża prowadzi na południe szlak zielony do Doliny Mąkowej i Zdziaru. Okolica stanowi duży ośrodek turystyczno-narciarski.
what3wordsmap_symbol_red_21x21  
marker icon
Jak dojechać Otwórz niezależną mapę w trybie pełnoekranowym Eksportuj jako KML dla Google Earth/Google Maps
Zdiar
Zdiar

Skrzyżowanie szlaków na granicy TANAP: czerwonego, biegnącego z rozdroża na Magurce i na południe w Tatry Wysokie, oraz zielonego, prowadzącego z Rozdroża przy Tablicy w Średnicy, który kończy się w Zdiarze. Zdiar to to najważniejsza miejscowość turystyczna Tatr Bielskich - jedynie 10 kilometrów od Łysej Polany. Jest duża liczba wyciągów a tutejsze trasy narciarstwa biegowego liczą 30 kilometrów.
what3wordsmap_symbol_red_21x21  

Prosto na południe prowadzi Doliną do Regli czerwony szlak na Przełęcz pod Kopą i dalej w Tatry Wysokie – w okresie zimowym (1.11 – 15.06) zamknięty. Szlak zielony natomiast kieruje się dalej na zachód Doliną Bielskiego Potoku niewielkim przełomem pod Ptasiową Turnią i ostatecznie skręca z Doliny na północ, biegnąc przez tereny sportów zimowych Ośrodka Zdziar – Średnica do drogi prowadzącej do centrum Zdziaru, parkingu i przystanku autobusowego. Tu wycieczka się kończy.

No Comments Yet

Comments are closed