Krywaniu wysoki!

Krywaniu wysoki!

 Słowacka legenda mówi, że kiedy skrzydlaty wysłannik Stwórcy przyjrzał się z bliska jego dziełu, uznał to miejsce na skraju Tatr nad Liptowem za najpiękniejsze w świecie. W zachwycie i zapatrzeniu zastał anioła zmierzch i kiedy przyszła pora powrotu do nieba, lecąc w zapadających ciemnościach nad Tatrami zawadził skrzydłem o szczyt  samotnej góry.  Tak powstał dzisiejszy Krywań – góra z przekrzywionym wierzchołkiem, z którego rozpościera się najpiękniejszy z tatrzańskich widoków.

SK3_@2x

Krywań, widoczny z wielu miejsc na Słowacji, uważany był długo za najwyższy szczyt Tatr i przyciągał jego zdobywców. Kiedy w końcu XVIII wieku szkocki przyrodnik Robert Townson ustalił przy pomocy barometru wysokość Krywania i okazało się, że ustępuje on wysokościom innym szczytom, w niczym nie zmieniło to wyjątkowego statusu góry. Na Krywań w roku 1840 wszedł nawet panujący król saski Fryderyk August II. Zdarzenie to upamiętnione zostało teutońskim pomnikiem z pozłacaną koroną i herbami. W kolejnych dziesięcioleciach Krywań objęli w posiadanie słowaccy  patrioci, czyniąc z góry symbol narodowego odrodzenia, a systematycznie niszczony pomnik zrzucony został ostatecznie w przepaść. W taki sposób wierzchołek Krywania stał się pierwszym skrawkiem wolnej Słowacji. W późniejszych czasach charakterystyczna sylwetka „Narodowej Góry” trafiła na banknoty, znaczki pocztowe i herby.

 

Słowackie Tatry
W górzystej Słowacji Tatry stanowią obszar zdecydowanie wyjątkowy – ale nie tak skupiony w swej wyjątkowości i nie tak mistyczny jak Tatry i Zakopane dla mieszkańców nizinnej Polski. Wybiegające ku słońcu długie i bardzo długie doliny walne Tatr Zachodnich, piętrzące się granitowe wieżyce Tatr Wysokich, wapienne turnie Tatr Bielskich, kaskady potoków, większe i mniejsze jeziora górskie –  rozciągają się na trzykrotnie większym niż po stronie polskiej obszarze.

Po stronie południowej nie ma odpowiednika stylizowanego góralszczyzną Zakopanego – u podnóży Tatr Wysokich niewielkie kurorty i osady turystyczne nanizane na nitkę linii kolejki i Drogi Swobody w swej najstarszej architekturze nawiązują do stylów alpejskich.

Stary Smokowiec
Zaczął pełnić rolę letniska już końcu XVIII wieku zyskując sławę dzięki leczniczym wodom i malowniczyczym Wodospadom Kolbachu – jak nazywano w XIX wieku kaskady Zimnej Wody. Po zbudowaniu w drugiej połowie XIX wieku połączenia kolejowego oraz kolejki górskiej na Hrebienok coraz większą rolę zaczęła w rejonie Smokowca odgrywać aktywna turystyka i sporty zimowe, jednak do dzisiaj dość luźna zabudowa i parkowy charakter miejscowości nadają jej charakter spokojnego kurortu.
Będąc w Smokowcu obowiązkowo należy wjechać kolejką górską na Smokowieckie Siodełko i  odbyć spacer do Wodospadów Zimnej Wody.
Stary Smokowiec to dobra baza wypadowa do dłuższych wycieczek do Doliny Zimnej Wody, Doliny Pięciu Stawów Spiskich i na przełęcz Czerwona Ławka, do Doliny Staroleśnej i na przełęcz Rohatka oraz do Doliny Wielickiej i na Polski Grzebień.

 

Łomnica Tatrzańska
SK4_@2xMalownicza, położona u stóp wyniosłej Łomnicy, osada turystyczna powstała w końcu XIX wieku, po wybudowaniu linii kolejowej. Na rozległej równi stanęły w kolejnych dziesięcioleciach stylowe hotele w dyskretnym od siebie oddaleniu, zanurzone w zieleni, z pięknym widokiem Tatr Wysokich. Rola tego ośrodka turystycznego wzrosła po wybudowaniu w połowie XX wieku kolei linowej na szczyt Łomnicy. W Łomnicy znajduje się muzeum parku narodowego TANAP.
Będąc w Łomnicy obowiązkowo należy wjechać kolejką gondolową nad Łomnicki Staw i stamtąd ewentualnie na Łomnicę.

 

Tatrzańska Kotlina
Ta najdalej wysunięta na wschód tatrzańska miejscowość założona została w końcu XIX wieku w związku z udostępnieniem dla ruchu turystycznego Jaskini Bielskiej. W okresie międzywojennym stała się ośrodkiem leczenia chorób płuc. Do dziś największą budowlą niewielkiej osady jest kompleks sanatorium Tatranska Kotlina.
Z Tatrzańskiej Kotliny warto się wybrać nie tylko do Jaskini Bielskiej, ale też do Czarnej Doliny Rakuskiej i jedynego w Tatrach Bielskich Schroniska pod Szarotką lub jeszcze dalej, do Doliny Białych Stawów i na Przełęcz pod Kopą.

 

Zdziar
SK6_@2xZdiar to leżąca na Spiszu najważniejsza miejscowość turystyczna Tatr Bielskich – jedynie 10 kilometrów od Łysej Polany. Jest tu duża liczba wyciągów narciarskich, a tutejsze trasy narciarstwa biegowego liczą 30 kilometrów. W przeciwieństwie do XIX wiecznych „alpejskich” kurortów u podnóża Tatr Wysokich, miejscowość ma wielowiekową historię, związaną z osadnictwem wołoskim, ma wiele pamiątek regionalnego budownictwa drewnianego i dobrze zachowany miejscowy folklor. Dzięki bogatej różnorodnej bazie turystycznej i bliskości granicy polskiej jest doskonałym punktem wypadowym do wycieczek w Tatry Bielskie i Tatry Wysokie.
Z niedalekiej Tatrzańskiej Jaworzyny prowadzi szlak w Dolinę Jaworową i Lodową Przełęcz oraz w Dolinę Zadnich Koperszadów i na Przełęcz pod Kopą. Z samego Zdziaru lub pobliskiej Średnicy biegnie droga w Dolinę do Regli na Przełęcz pod Kopą.

 

Orawice
Dawna osada pasterska Bystra w Kotlinie Orawickiej, to obecnie znany z gorących źródeł ośrodek turystyczny z basenami termalnymi. Jest tu schronisko turystyczne i pole namiotowe. Oddalona o pół godziny jazdy samochodem od Chochołowa miejscowość jest chętnie odwiedzana przez Polaków.
Oprócz kąpielisk termalnych atrakcją tych okolic Orawy jest głęboki wąwóz skalny nazywany Juraniową Cieśniawą, podcinający szczególnie ostro zbocza Jeżowego Wierchu. Prowadzi nim ścieżka turystyczna, miejscami wycięta w skale. Dalsze wycieczki z Orawic wiodą Bobrowiecką Doliną Orawską na Bobrowiecką Przełęcz i do Doliny Chochołowskiej lub na Grzesia i dalej na grań główną Tatr Zachodnich – lub lesistym grzbietem w kierunku Osobitej i do Zwierówki.

Zuberzec
Zuberzec to założona na Orawie w końcu XVI wieku wieś, która jest obecnie ośrodkiem indywidualnego ruchu turystycznego w tym rejonie. Dość gęsta zabudowa o charakterze wiejsko-pensjonatowym bardziej przypomina okolice Poronina, a mniej inne słowackie miejscowości pod Tatrami. Choć śladów tradycyjnego budownictwa orawskiego nie ma tu wiele, to można je zobaczyć w pobliskim skansenie w Brestowej. Zuberzec to obszerna i wygodna baza wypadowa dla turystów zwiedzających Tatry Zachodnie.
Na Wyżniej Huciańskiej Przełęczy rozpocząć można wędrówkę granią główną Tatr Zachodnich na wschód, lub nieco skracając drogę, wejść na grań poprzez przełęcz Jałowiecka Palenica. W Zuberskiej Dolinie znajduje się węzeł szlaków na Polanie Zwierówka – stąd popularne trasy do Smutnej Doliny, Spalonej Doliny i Łatanej Doliny oraz na wysoką grań Rohaczy.

 

 Wszystkie miejscowości leżące bezpośrednio o podnóża Tatr Słowackich to w kolejności od Łysej Polany:
Łysa Polana
Jaworzyna Tatrzańska
Podspady
Zdziar
Tatrzańska Kotlina
Kieżmarskie Żłoby
Matlary
Tatrzańska Łomnica
Tatrzańska Leśna
Górny Smokowiec
Stary Smokowiec
Nowy Smokowiec
Tatrzańskie Zręby
Tatrzańska Polanka
Nowa Polanka
Wyżnie Hagi
Szczyrbskie Jezioro
Podbańskie
Zuberzec
Orawice

 

 SK8_@2x
No Comments Yet

Comments are closed