Bezpieczeństwo w górach

Planowanie i rozwaga
TOPR_@2xTatry są piękne o każdej porze roku ale należy pamiętać, że uprawianie turystyki górskiej może być niebezpieczne dla zdrowia i życia. W Tatrach rocznie ginie kilkadziesiąt osób, a wielokrotnie więcej ulega wypadkom. Słowacka Horska Služba opracowała jasne zasady bezpieczeństwa w górach, które w skrócie przytaczamy:
Wybierz  trasę odpowiednią do twoich zdolności. Zapoznaj się z jej przebiegiem na mapie i w przewodniku. W dostępnych źródłach (TPN, TANAP, TOPR, HZS) sprawdź aktualną sytuację na szlakach, sprawdź prognozę pogody.

W miejscu, z którego wyruszasz na wycieczkę (pensjonat, schronisko, etc. ) pozostaw informację o planowanej trasie i czasie powrotu.

Na szlak wyruszaj jak najwcześniej rano. Nie wybieraj się nigdy w góry samotnie. Zadbaj o dobre buty, sweter i okrycie od deszczu i wiatru.

Po południu istnieje większe ryzyko załamania pogody. Nie lekceważ prognoz,  ani oznak nadchodzącej zmiany, wycofuj się odpowiednio wcześnie w doliny.

Podczas wędrówki trzymaj się znakowanych szlaków. Poruszanie się poza szlakami, nawet na krótkich odcinkach, jest niebezpieczne, szczególnie podczas schodzenia, ponadto narusza zasady ochrony przyrody.

Nie wchodź na pola śnieżne latem. Jeżeli szlak nad pasmem lasu jest przykryty śniegiem i nie ma oznaczeń na tyczkach, nie uważa się go za znakowany i nie wolno kontynuować tej drogi.

Pamiętać należy, że po słowackiej stronie Tatr szlaki turystyczne, na odcinkach powyżej schronisk, pozostają zamknięte od 31.10 do 15.06, a za naruszenie zakazu grożą wysokie mandaty.

Przy wejściach na szlaki turystyczne TANAP umieszczone są tablice informacyjne przedstawiające zasady przebywania na terenie Parku. Należy się z nimi zapoznać i ich bezwzględnie przestrzegać.

Wzywanie pomocy

Procedura wzywania pomocy w razie wypadku lub niebezpieczeństwa w Tatrach:

Wołanie o pomoc w razie wypadku lub niebezpieczeństwa w górach sygnalizuje się dźwiękiem lub światłem, wysyłając sześć sygnałów na minutę z następującą minutową przerwą i kontynuacją sygnałów w tej samej sekwencji.

Odpowiedź ratowników to sygnały o częstotliwości 3 na minutę – również z przerwą jednominutową.

Numery ratunkowe TOPR to:

+48 601 100 300

oraz

+48 1820 63 444

Numery ratunkowe słowackiej Górskiej Służby Ratowniczej – HZS

+421 (0) 527877711

oraz telefon alarmowy:

18300

Podczas zgłaszania pomocy przez telefon należy dyżurnemu ratownikowi podać następujące informacje:

  1. Miejsce zdarzenia (odcinek szlaku, odniesienia topograficzne, ew. pozycja GPS).
  2. Rodzaj zdarzenia.
  3. Liczba poszkodowanych, zagrożonych.
  4. Stan poszkodowanych – przytomni? ranni? udzielona pomoc?
  5. Imię i nazwisko osoby wzywającej pomocy.
  6. Numer telefonu, z którego pomoc jest wzywana.

Do chwili uzyskania potwierdzenia o przyjęciu zgłoszenia przez dyżurnego ratownika nie należy przerywać połączenia.

Pamiętaj –  osoby poszkodowanej w wypadku nie należy pozostawiać bez opieki w górach, konieczne jest pozostawanie z nią do chwili nadejścia ratowników.

Wezwanie do lądowania śmigłowca ratowniczego sygnalizuje się dwoma szeroko uniesionymi rękoma, tworząc znak Y (yes). Jeżeli pomoc śmigłowca nie jest potrzebna sygnalizuje się to jedną ręką wzniesioną do góry, zaś drugą opuszczoną w dół, tworząc znak N (No).

yes_No

Nasza aplikacja a bezpieczeństwo

Nasza aplikacja na telefon komórkowy z GPS, wykorzystana we właściwy sposób może zwiększyć twoje bezpieczeństwo na tatrzańskich szlakach poprzez:

–  efektywne planowanie wycieczek z możliwością szybkiego porównania wariantów tras, długości, orientacyjnego czasu przejścia,
–  wskazanie twojego położenia na odcinku szlaku, na którym się znajdujesz i odległości do najbliższych jego skrzyżowań,
–  wskazanie położenia kluczowych punktów topograficznych na szlaku –  szczyty, przełęcze, schroniska,
–  sygnalizowanie opuszczenia ścieżki szlaku,
– porównanie czasu pozostałego do przejścia szlaku z czasem zmierzchu,
– możliwość uzyskania informacji z prognozą pogody godzinowej w miejscach z pokryciem sygnałem telefonii,

W żadnym jednak przypadku nie należy wykorzystywać tej aplikacji z analogią do nawigacji samochodowej GPS, w której, na ogół, trasę pomiędzy dwoma punktami wyznacza autonomicznie sam system. To nie ma nic wspólnego z turystyką górską, w której wymagana jest podstawowa wiedza o obszarze, po którym się poruszamy. Dlatego też nie jest rozsądne rezygnowanie z mapy turystycznej, na której widać sytuację topograficzną w szerszej perspektywie i która nie wymaga zasilania.

Pamiętajmy bowiem, że antena GPS pobiera sporo energii i choć wycieczkę zaczynać należy zawsze z telefonem naładowanym na 100%, to trzeba liczyć się z tym, że przy stałym korzystaniu z systemu GPS bateria telefonu rozładuje się w czasie około 6-8 godzin. Przy dłuższych wycieczkach zalecamy zatem wyłączenie śledzenia GPS w tle i korzystanie z aplikacji w miarę potrzeb.

Będziemy pracować dalej nad rozwijaniem aplikacji, zwiększaniem jej funkcjonalności i atrakcyjności. Czekamy na Wasze uwagi i spostrzeżenia związane z wykorzystywaniem aplikacji na tatrzańskich szlakach, piszcie do nas na adres: redakcja@appen.pl

IMG_6647_@2xDo zobaczenia na szlaku, cześć!

 

No Comments Yet

Comments are closed